17 października odbyła się dyskoteka zorganizowana przez Samorząd Uczniowski.
Dyskoteka szkolna
- 3
Dziękujemy za nominacje!
Jest mi niezmiernie miło poinformować, że Nasza Szkoła została zgłoszona do nagrody w tegorocznej edycji Plebiscytu Edukacyjnego 2024.
Ponadto nominację otrzymały:
w kategorii Nauczyciel klas 0-III: Barbara Rydzik i Danuta Rola
w kategorii Nauczyciel klas IV-VIII: Barbara Sołga i Małgorzata Bieńkowska
Co roku w Plebiscycie Edukacyjnym nagradzani są nauczyciele z prawdziwym powołaniem – tacy, którzy nie tylko doskonale przekazują wiedzę, ale także motywują, inspirują i wspierają swoich uczniów, pozostając w ich pamięci na całe życie.
W imieniu własnym i pozostałych nominowanych Pań DZIĘKUJĘ!
Barbara Sołga
Wicedyrektor Zespołu Szkół
im. prof. F. Leji w Grodzisku Górnym
Ogólnopolska akcja "Przytul się do drzewa"!
Nasza przedszkolna grupa 01 z radością wzięła udział w III edycji ogólnopolskiej akcji "Przytul się do drzewa"! Dzieci miały niepowtarzalną okazję zbliżyć się do natury, ucząc się, jak ważne jest dbanie o nasze środowisko. Podczas spacery przedszkolaki z wielkim entuzjazmem przytulały się do drzew , słuchały opowieści o ich znaczeniu dla przyrody i ludzi.
Z dumą informujemy, że za nasze zaangażowanie otrzymaliśmy dyplomy oraz certyfikat Przyjaciela Drzew! To wspaniałe wyróżnienie motywuje nas do dalszych działań na rzecz natury i jeszcze większej troski o nasze otoczenie.
mgr Diana Klin
5
Dzień Dziewczynek w przedszkolu
W naszym przedszkolu świętowaliśmy Dzień Dziewczynek Był to dzień pełen uśmiechu, zabawy i integracji, w którym nasi najmłodsi uczniowie aktywnie uczestniczyli, tworząc wyjątkową atmosferę. Pokaz mody, w którym dziewczynki zaprezentowały swoje stylizacje, był jednym z głównych punktów programu. Chłopcy przygotowali dla swoich koleżanek piękne korony, co dodało wydarzeniu prawdziwie królewskiego charakteru. W trakcie wspólnych tańców i zabaw ruchowych dzieci miały okazję wykazać się kreatywnością i energią, bawiąc się w radosnej atmosferze. Wręczenie prezentów przez chłopców było miłym gestem, który pokazał, jak ważne są wzajemne relacje i współpraca w grupie. Na zakończenie każda z dziewczynek otrzymała Dyplom Super Dziewczynki. Dziękujemy za ten wspaniały dzień pełen zabawy i miłych chwil!
mgr Diana Klin
18
I miejsce w konkursie "Egzaminacyjna szkoła roku" organizowanym przez Goethe Instytut
Pragniemy poinformować, że nasza szkoła zajęła I miejsce w konkursie "Egzaminacyjna szkoła roku" organizowanym przez Instytut Goethego.
Jesteśmy szkoła, która z sukcesem przygotowuje najwięcej uczniów (pod względem łącznej liczby uczących się niemieckiego) do egzaminów Goethe-Institut.
Wygraliśmy dzień z Goethe-Institut. Lektorzy przyjadą do nas do szkoły i przeprowadzą pod koniec listopada warsztaty z języka niemieckiego.Oprócz animacji językowych i wspaniałych nagród będziemy podróżować po świecie w okularach VR.
Jesteśmy bardzo dumni z tego sukcesu
mgr Małgorzata Bieńkowska
Dzień Edukacji Narodowej oraz Święto Patrona Szkoły
11 października w naszej szkole obchodziliśmy wielkie święto. Nie tylko świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej, ale również Święto Patrona Szkoły, prof.Franciszka Leji.Szczególnie w tym roku ważne, gdyż obchodzone dokładnie w rocznicę śmierci słynnego matematyka.
Akademię rozpoczął Pan Dyrektor Roman Matuszek przywitaniem gości. Następnie uczniowie klasy pierwszej złożyli ślubowanie i zostali pasowani na uczniów naszej szkoły.
Po uroczystym pasowaniu przenieśliśmy się do świata pełnego magii i nauki, do akademii Pana Kleksa.Uczniowie klasy czwartej wraz z naszym szkolnym Panem Ambrożym- panem Dominikiem złożyli najserdeczniejsze życzenia wszystkim nauczycielom oraz pracownikom szkoły. Dekoracje wykonała pani wicedyrektor Barbara Sołga, a nad oprawą muzyczną czuwała pani Halina Ślanda. Serdecznie dziękujemy
Szczególne podziękowania składamy rodzicom uczniów za pomoc w przygotowaniu akademii.
mgr Małgorzata Bieńkowska
63
II edycja Ogólnopolskiego Testu Dysleksji
Ogólnopolski Test Dysleksji to wolne od opłat wydarzenie skierowane do uczniów szkół podstawowych i średnich. Jego celem jest pomoc w zidentyfikowaniu trudności w nauce na jak najwcześniejszym etapie. Wszystko to odbywa się z okazji Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji.
Borykasz się z trudnościami w nauce? Czy rozumienie tekstu albo opanowanie reguł pisowni przychodzi Ci z wielkim trudem? A może jesteś rodzicem i dostrzegasz takie problemy u swojego dziecka? Mogą to być pierwsze oznaki dysleksji.
Jak się o tym przekonać? Ogromną szansą będzie II edycja Ogólnopolskiego Testu Dysleksji, dostępnego bezpłatnie w dniach 7-13.10.2024 r. w ramach Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji. Wystarczy pobrać aplikację ZDAY lub zarejestrować się przez przeglądarkę. Wypełnienie testu zajmuje około 10-15 minut, a uczeń natychmiast pozna swój wynik. Projekt realizowany jest pod patronatem Akademii Humanitas.
Rezultatem będzie wyrażone w procentach prawdopodobieństwo występowania dysleksji, wraz z komentarzem wskazującym Twoje trudności oraz podpowiadającym dalsze kroki. Warto raz jeszcze podkreślić, że wynik testu należy rozumieć jako sugestię, czy warto udać się do poradni psychologiczno-pedagogicznej. W żadnym wypadku nie stanowi on ostatecznej diagnozy.
II Ogólnopolski Test Dysleksji jest wstępną diagnozą, które pozwoli nie tylko wykryć indywidualne symptomy, ale także da lepszy wgląd w dysleksję wśród polskich uczniów. Po zakończeniu wydarzenia organizatorzy przygotują raport "Dysleksja w Polsce w 2024 r.", który zostanie nieodpłatnie udostępniony szkołom, kuratoriom, Ministerstwu Edukacji i Nauki oraz wszystkim zainteresowanym.
Test nie zastąpi konsultacji w poradni, ale może być wskazówką, że warto się do niej udać. Dysleksji nie należy się obawiać ani wstydzić - zdiagnozowano ją u wielu znanych, odnoszących sukcesy osób.
Zbyt wielu uczniów poznaje informację o możliwości posiadania dysleksji zbyt późno. Przez to osiągają gorsze wyniki na egzaminach, gdyż są oceniani na takich samych zasadach jak pozostali - mówi Anna Sierpniak-Gocławska, specjalistka od dysleksji. - Ogólnopolski Test Dysleksji pomoże zapobiec takim sytuacjom.
Zapraszamy na stronę https://zday.pl/dysleksja/ , gdzie znajdą Państwo szczegóły wydarzenia. Jest ono skierowane do uczniów od 4 klasy szkoły podstawowej wzwyż. Rekomendujemy, by za dzieci poniżej 13 roku życia test wypełnili rodzice lub opiekunowie.
To bezpłatna inicjatywa portali edukacyjnych Dyktanda.pl i Zday.pl w ramach Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji.
Ubiegłoroczna, pierwsza edycja Ogólnopolskiego Testu Dysleksji cieszyła się wysoką frekwencją – wzięło w niej udział niemal 4000 uczniów. Wyniki te pozwoliły na przygotowanie raportu "Dysleksja w Polsce w 2023 r.", który wykazał, że trudności w nauce o podłożu dyslektycznym mogą dotyczyć nawet ponad połowy uczniów. To znacznie więcej niż sugerują oficjalne statystyki.
Zachęcamy do wzięcia udziału w teście już teraz. II Ogólnopolski Test Dysleksji jest dostępny bez opłat w dniach 7-13 października 2024 r.
Wojewódzki Konkurs Krasomówczy
Wojewódzki Konkurs Krasomówczy jest jednym z najstarszych konkursów turystyczno-krajoznawczych w Polsce, a jego istotą jest jak najpiękniej opowiedzieć o swej Ojczyźnie, wykorzystując wiedzę krajoznawczą. Głównymi celami konkursu krasomówczego są: zwrócenie uwagi dzieci i młodzieży na potrzebę pielęgnacji języka ojczystego, kształtowanie postaw patriotycznych, w tym szacunku do ojczystej ziemi, kultury i małych ojczyzn, rozbudzanie zamiłowania do pięknego i sugestywnego mówienia, kształtowanie umiejętności poprawnego, jasnego i logicznego formułowania myśli. Ponadto, rozbudzanie zainteresowań krajoznawczych wśród dzieci i młodzieży, zachęcanie do poznawania własnego regionu, jego historii i dorobku, zdobywanie wiedzy o Polsce i Polakach, wyszukiwanie tematów ciekawych krajoznawczo, a następnie ich prezentowanie.
Organizatorami konkursu są: Schronisko Młodzieżowe PTSM „Matecznik” w Przemyślu, Oddział PTSM w Przemyślu, Podkarpackie Forum Oddziałów PTTK, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Rzeszowie, Fundacja „Kompas”, Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Ujkowicach oraz Lokalna Organizacja Turystyczna w Przemyślu.
Regulamin konkursu oraz więcej informacji znajdą Państwo w linkach poniżej:
2_-_Pismo_przewodnie_Wojewodzkiego_Konkursu_Krasomowczego_-_Przemysl_2024_(1).pdf3_-_Petycja_-_Pismo_przewodnie_Wojewodzkiego_Konkursu_Krasomowczego_-_Przemysl_2024(1)_(1).pdf
Regulamin_Wojewodzkiego_Konkursu_Krasomowczego_-_Przemysl_2024(1)_(1).pdf
Rozkład jazdy dowozu uczniów w dniu 11.10.2024r. Dzień Edukacji Narodowej
Erasmus Day 2024
Dobiegł końca ErasmusDay 2024 w naszej szkole i pora ogłosić wyniki.
Komisja obradowała bardzo długo i burzliwie oraz miała wiele dylematów, ponieważ uczniowie, rodzice i wychowawcy każdej z klas po raz kolejny wykazali się niesamowitym zaangażowaniem, nakładem pracy, pomysłowością, twórczą inwencją, kreatywnością oraz samodzielnością.
Nasza szkoła w tym dniu zamieniła się w Unię Europejską, a kolejne klasy prezentowały różnorakie aspekty życia poszczególnych jej krajów z dziedzin takich jak historia, kultura, zwyczaje, stroje narodowe, kuchnia i język, prezentując różne ciekawostki z życia mieszkających tam ludzi.
Poszczególne klasy prezentowały następujące kraje:
● Przedszkole, grupa O1- Grecja
● Przedszkole, grupa O2- UE jako całość
● kl.1 - Polska
● kl.2 - Holandia
● kl.3 - Francja
● kl.4 - Niemcy
● kl.5 - Hiszpania
● kl.6 - Belgia
● kl.7 - Austria
● kl.8a - Włochy
● kl.8b - Portugalia
Zanim ogłosimy oficjalne wyniki chcielibyśmy, abyście zrozumieli jedną rzecz... Samo wydarzenie, a co za tym idzie konkurs i rywalizacja nie są celem samego przedsięwzięcia. Są to tylko środki służące zdobyciu wiedzy z zakresu krajów Unii Europejskiej. Nie przyznajemy za to nagród rzeczowych. Chcemy jako szkoła korzystająca na całego z fundusz UE organizować Wam - uczniom czas, który nie polega tylko na nauce zza szkolnych ławek. Chcemy zaciekawić Was Europą, krajami UE i podróżami. Chcemy też pokazać pewną formę wiedzy, którą nauczyciele zdobyli podczas kursów i szkoleń. Temu maja służyć takie wydarzenia realizowane przy użyciu Metody Projektów, którą dzieci mają przeżyć, a nie tylko zobaczyć w podręczniku, angażując przy okazji całe środowisko lokalne.
A więc...
Wyniki rywalizacji przedstawiają się następująco:
I Kategoria- klasy 1-3 oraz przedszkole, grupa 1 i 2:
miejsce- klasa 3
miejsce- klasa 1
miejsce- klasa 2
Wyróżnienie zostało przyznane grupie 1 i 2 przedszkola
II Kategoria- klasy 4-8:
miejsce- klasa 4 i klasa 6
miejsce- klasa 5 i klasa 7
miejsce- klasa 8a i klasa 8b
Organizatorzy składają serdeczne podziękowanie uczniom, rodzicom i wychowawcom oraz wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego przedsięwzięcia w naszej szkole. Wierzymy, że nasza wiedza o Unii Europejskiej znacznie się poszerzyła.
Nagrody przedstawiają się następująco:
1. Zwycięskie klasy otrzymują nagrodę w postaci tygodnia bez sprawdzianów, kartkówek oraz odpowiedzi.
2. Drugie miejsce to tydzień bez kartkówek.
3. Najniższe lokata na podium to tydzień wolny od odpowiedzi ustnych.
Dyrekcja, Jury Konkursowe oraz Zespół Projektowy
180
Festiwal Techniki w ZST w Leżajsku
W piątek 4 października 2024r. uczniowie klas 4 i 5 wraz z wychowawcami brali udział w Festiwalu Techniki w Zespole Szkół Technicznych im. T.Kościuszki w Leżajsku. Celem Festiwalu było wzbudzenie zainteresowania techniką i naukami ścisłymi poprzez pokazy różnych zjawisk fizycznych i nowości technologicznych.
Program Festiwalu był niezwykle bogaty. W tym dniu nasi uczniowie mogli odkrywać świat programowania, druku 3D, podstaw mechaniki, mechatroniki, elektroniki, fizyki, chemii, matematyki i przyrody. Mieliśmy możliwość obejrzeć szkolne pracownie i stoiska, gdzie również przygotowano specjalne pokazy, a także skosztować słodkości serwowanych przez uczniów technikum gastronomicznego.
Najwięcej wrażeń sprawiły uczniom naszej szkoły zajęcia z wykorzystywaniem symulatora spawalnictwa, planetarium oraz usługi fryzjerskie, które były wykorzystywane nawet przez naszych chłopców.
Dodatkowo zostało przygotowane szereg niespodzianek w postaci licznych konkursów, w których nasi uczniowie zdobywali upominki. Już teraz czekamy na kolejny Festiwal Techniki!
mgr Małgorzata Bieńkowska
43
Wycieczka na Farmę Dyniową
- 50
Wycieczka edukacyjna na Farmę Dyniową w Radawie
Dzieci z grupy 01 w dniu 02.10. 2024 roku wzięły udział w wycieczce edukacyjnej do Farmy Dyniowej w Radawie. Mimo, że to już październik pogoda bardzo dopisała. Było słonecznie i bardzo urokliwie. Na miejscu czekało na przedszkolaków wiele atrakcji, było to między innymi:
-Dyniowe zoo
-Dyniowa szklarnia
-Pole kukurydzy
-Dyniowy dmuchaniec
-Labirynt z siana
-Dyniowy fortepian
-Huśtawki w stylu country
-Dyniowa plaża.
Największą atrakcją dla dzieci okazały się warsztaty plastyczne, na których przedszkolaki własnoręcznie malowały farbami mini dynie ze styropianu, które po wyschnięciu zabrały do domu. Na farmie dzieci zjadły również pyszny obiad . Uśmiechy na twarzach przedszkolaków były najlepszym dowodem na miło spędzony czas. Nie zabrakło wspólnie wykonanych zdjęć, które można obejrzeć poniżej posta.
mgr Danuta Kuras
Ogólnopolski konkurs artystyczny "PROPORCZYK BAŚNIOWY TAJEMNICE SKRYWA, KREATYWNOŚĆ, WSPÓŁPRACA, RODZINA WYGRYWA "
W związku z Międzynarodowym Dniem Postaci z Bajek, który jest obchodzony 5 listopada, zapraszamy uczniów szkoły podstawowej i przedszkola do udziału w ogólnopolskim konkursie artystycznym "PROPORCZYK BAŚNIOWY TAJEMNICE SKRYWA, KREATYWNOŚĆ, WSPÓŁPRACA, RODZINA WYGRYWA " pod honorowym patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty i Burmistrza Ropczyc. Na zwycięzców czekają nagrody!
Regulamin konkursu dostępny poniżej.
Wybory do Samorządu Uczniowskiego już za nami.
Społeczność uczniowska wybrała swoich przedstawicieli, którzy przez cały rok szkolny będą troszczyć się o potrzeby wszystkich uczniów, inicjować i organizować wiele imprez i różnorodnych wydarzeń oraz współpracować z gronem pedagogicznym i dyrekcją szkoły. Skład Samorządu prezentuje się następująco:
Przewodnicząca: Amelia Fleszar, kl. 8B
Zastępca przewodniczącej: Weronika Międlar, kl. 8B
Skarbnik/ Sekretarz: Miłosz Makówka, kl. 8A
Członkami wspierającymi pracę Samorządu zostali: Maja Nowak, kl. 8A, Martyna Chmura, kl. 7, Filip Fleszar, kl. 7 oraz Paulina Matuszek, kl. 4.
Rolę opiekunów pełnią w tym roku panie: Agnieszka Steliga, Halina Ślanda oraz Danuta Sigda.
Serdecznie gratulujemy , życzymy ciekawych pomysłów i owocnej pracy.
mgr Agnieszka Steliga
3
Pilotaż projektu RaP STEAM
W sobotę 28 września odbyły się pierwsze zajęcia pilotażowe projektu RaP STEAM. Mają one na celu skontrolowanie opracowywanego przez ostatnie miesiące planu warsztatów, które będą się odbywać w naszej szkole przez najbliższe lata przy udziale ponad 700 szkół. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu naszych uczniów (a przyjście w sobotę na 6 lekcji do szkoły z własnej woli tak można nazwać ) działanie to przyniosło wiele uwag, które musimy uwzględnić przed kolejnymi zajęciami pilotażowymi.
Dziękujemy Wam dzieci i rodzice za wsparcie w realizacji tego trudnego działania...
mgr Dominik Czyrny
8
Europejski Tydzień Sportu
Nasza szkoła aktywnie uczestniczy w działaniach mających na celu propagowanie aktywności ruchowej oraz sportu. Jednak najważniejsza jest zabawa, radość i endorfiny jakie daje nam ruch.
W piątek 27 września uczniowie naszej szkoły brali aktywny udział w konkursach i wyzwaniach w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu, za co otrzymali upominki niezależnie od osiągniętego wyniku.
Dziękujemy organizacjom za ufundowanie nagród.
mgr Dominik Czyrny
8
Dzień chłopaka w klasie 6
Akcja "SZKOŁO POMÓŻ I TY"
Akcja Szkolnego Koła Caritas- rozprowadzanie cegiełek (pomocy naukowych z różnych przedmiotów).
Ruszyliśmy z pomocą dla podopiecznego Fundacji Na Rzecz Osob Niewidomych i Niepełnosprawnych Fundacja "Pomóż i Ty", u którego zdiagnozowano wadę serca, dziecięce porażenie mózgowe i padaczkę.
Akcja trwa do wyczerpania cegiełek.
Wolontariusze: uczniowie klasy 6
Koordynator akcji: mgr Barbara Sołga
Ognisko integracyjne klasy IV
W dniu 26 września odbyło się integracyjne ognisko klasy IV. Celem wydarzenia było wzmacnianie więzi między uczniami oraz integracja w przyjemnej i pełnej zabawy atmosferze. Spotkanie rozpoczęło się od wspólnych gier, zabaw grupowych a także rozgrywek sportowych, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem uczestniczyły w tych aktywnościach.
Największym wydarzeniem było stworzenie klasowej kapsuły czasu. Uczniowie najpierw wypełnili karteczki z informacjami o sobie, a następnie włożyli je do klasowej kapsuły czasu wraz z wybraną przez siebie osobistą rzeczą, z którą rozstają się na 5 lat.Dużo radości sprawiła im również nauka popularnej Belgijki. Rodzice uczniów przygotowali poczęstunek, który na świeżym powietrzu wyjątkowo smakował.
Składamy serdeczne podziękowania Kołu Łowieckiemu Wydra za udostępnienie leśniczówki.
mgr Małgorzata Bieńkowska
10
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka
- 25
Dnia 20 września w obu grupach obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Była to wyjątkowa okazja do świętowania, a dzieci z radością brały udział w różnorodnych zabawach muzyczno-ruchowych z użyciem chusty animacyjnej. Te aktywności dostarczyły mnóstwo uśmiechu i wspaniałej zabawy. Nasze przedszkolaki miały również okazję puścić wodze fantazji, tworząc barwne obrazy na folii. To wspaniała okazja do rozwijania kreatywności i twórczego potencjału naszych dzieci.
Po zakończonej zabawie wszyscy udali się na pyszny poczęstunek, przygotowany przez niezawodnych rodziców. Dziękujemy Wam za wspaniałą organizację oraz drobne upominki! Specjalne podziękowania składamy również firmie " Centrum Reklamy" w Leżajsku za ufundowanie słodyczy i napojów.
Cieszymy się, że ten dzień dostarczył tylu wspaniałych wrażeń! 🎉🎨🎈mgr Diana Klin