Doradztwo zawodowe
Świadomy wybór kierunku kształcenia i przyszłej drogi zawodowej przez uczniów jest jednym z niezbędnych elementów skutecznie realizowanej edukacji. W związku z tym zachęcamy do zapoznania się z poniższymi informacjami i korzystania z materiałów umieszczonych pod wskazanymi linkami.
Kluczowe rozwiązania z zakresu doradztwa zawodowego w systemie oświaty określa art. 26a ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe.
Cele doradztwa zawodowego:
- preorientacja zawodowa dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego, która ma na celu wstępne zapoznanie dzieci z wybranymi zawodami oraz pobudzanie i rozwijanie ich zainteresowań i uzdolnień,
- orientacja zawodową dla klas I-VI szkół podstawowych, która ma na celu dalsze zapoznawanie uczniów z wybranymi zawodami, kształtowanie pozytywnych postaw wobec pracy i edukacji oraz pobudzanie, rozpoznawanie i rozwijanie ich zainteresowań i uzdolnień,
- zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego dla klas VII i VIII szkół podstawowych oraz określonych szkół ponadpodstawowych.
Dodatkowo, ustawa wskazuje, że doradztwo zawodowe jest realizowane na:
- zajęciach edukacyjnych wychowania przedszkolnego;
- obowiązkowych zajęciach edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego lub kształcenia w zawodzie;
- zajęciach związanych z wyborem kierunku kształcenia i zawodu prowadzonych w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej;
- zajęciach z wychowawcą.
Za realizację doradztwa zawodowego odpowiedzialni są doradcy zawodowi, a także nauczyciele prowadzący zajęcia edukacyjne z zakresu kształcenia ogólnego, kształcenia zawodowego, wychowawcy klas, jak również specjaliści szkolni: pedagodzy i psycholodzy.
W naszej szkole doradcą zawodowym jest pani mgr Dorota Miś.
U podstaw świadomych wyborów uczniów leży także odpowiednia informacja dotycząca możliwości kształcenia i zawodów w których prowadzone jest kształcenie w systemie oświaty.
Zachęcamy do odwiedzania Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej www.zpe.gov.pl, gdzie zamieszczane są materiały multimedialne, opracowywane w ramach projektów unijnych, wspierające proces doradztwa zawodowego dla różnych grup wiekowych (filmy, informacje zawodoznawcze oraz materiały VR) prezentujące zawody, w tym zawody szkolnictwa branżowego. Materiały te mogą być wykorzystywane nie tylko przez nauczycieli i specjalistów, ale także przez uczniów i ich rodziców przy podejmowaniu decyzji o wyborze zawodu oraz kierunku dalszego kształcenia.
Polecamy również stornę internetową www.infozawodowe.men.gov.pl, będącą źródłem informacji o zawodach, kształceniu zawodowym oraz materiałów z zakresu doradztwa zawodowego dla dzieci i uczniów na wszystkich etapach edukacyjnych oraz ich rodziców, a także dla osób dorosłych zainteresowanych przekwalifikowaniem się lub podniesieniem kwalifikacji.
Na stronie Infozawodowe zamieszczone są informacje zawodoznawcze, w tym materiały multimedialne prezentujące zawody szkolnictwa branżowego, wykaz szkół prowadzących kształcenie zawodowe oraz kwalifikacyjnych kursów zawodowych organizowanych w całym kraju. Infozawodowe jest także miejscem publikacji aktualności związanych tematycznie z kształceniem zawodowym i doradztwem zawodowym, informacji o inicjatywach i wydarzeniach oświatowych, prognozy zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego, a docelowo także ofert pracodawców i szkół zainteresowanych nawiązaniem współpracy.
Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnej i interaktywnej bazy informacji o ścieżkach kariery i rynku pracy dla młodych ludzi Mapa Karier, którą można ekspolorować na wiele sposobów. Miasto Zawodów jest przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Ścieżki kariery dla młodzieży i dorosłych. Znajdziecie tam ponad 800 zawodów! Z kolei #ZawodowySteam to miejsce, w którym znaleźć można wywiady online z przedstawicielami różnych branż. Dodatkowe zasoby znajdziecie w Strefie Młodzieży i Strefie Rodzica.