• Czym zajmuje się psycholog w szkole?

• Najważniejszym celem pracy psychologa szkolnego jest zapewnienie opieki psychologicznej uczniom oraz wsparcia rodzicom i nauczycielom.

Praca z uczniem:

• diagnoza trudności emocjonalnych ucznia poprzez wykorzystanie różnych technik i metod
        • indywidualne zajęcia z uczniami
        • zajęcia z klasami – integracyjne, psychoedukacyjne, profilaktyczne, wychowawcze, rozwijające kompetencje społeczne i emocjonalne
        • rozmowy terapeutyczne oraz grupowe zajęcia o charakterze terapeutycznym
        • działania mediacyjne i interwencyjne

Drogi Uczniu - rozmowa może sprawić, że znajdziesz sposoby rozwiązania nurtujących Cię problemów. Twoje problemy nie świadczą o tym, że jesteś inny, gorszy. Jesteś odważny, bo umiesz przyznać się samemu przed sobą, że nie potrafisz sobie z czymś poradzić. Rozmowa to dojrzała i właściwa decyzja.

Praca z rodzicem/ opiekunem:

• indywidualne spotkania z rodzicami rozwijające kompetencje pedagogiczne i wychowawcze
        • poradnictwo wychowawcze oraz konsultacje rodzinne
        •  ukierunkowywanie oddziaływań rodzicielskich
        • udzielanie wsparcia zgłaszającym się rodzicom w sytuacjach trudnych, kryzysowych

Drogi Rodzicu - moja praca bez Twojego udziału nie przyniesie dużych efektów. Pewnie czasem Cię dziwi, niepokoi, a może nawet złości, że zapraszam Ciebie na rozmowę. A może obawiasz się, że będziesz oceniany jako rodzic. To są zupełnie naturalne odczucia. Jako rodzic jesteś najważniejszy dla swojego dziecka i dlatego tak ważne jest, żebyśmy wspólnie starali się znaleźć rozwiązanie.

Współpraca z wychowawcami i nauczycielami:

• analiza funkcjonowania społecznego i emocjonalnego uczniów
        • konsultacje w celu ustalenia optymalnych sposobów oddziaływań
        • interwencje kryzysowe i mediacje
        • udzielanie wsparcia w sytuacjach trudnych i konfliktowych

Drogi Nauczycielu – spotkanie z psychologiem może pomóc Tobie i Twojej klasie. Razem spróbujemy znaleźć odpowiednie rozwiązanie.