W minionym tygodniu odbyły się dwie mobilności w ramach realizacji naszych projektów międzynarodowych.
Pierwsza z nich to rozpoczęcie mobilności długoterminowej. Tym razem to Fabian Majkut i Bartosz Majkut, uczniowie klasy 7a z naszej szkoły, wyruszyli na miesięczną przygodę do Katalonii, północno-wschodniej Hiszpanii, do naszej zaprzyjaźnionej szkoły w Batei w ramach programu Erasmus+. Podczas swojego pobytu będą mieli okazję pogłębić swoją wiedzę językową oraz poznać nową kulturę i zwyczaje.
Uczniowie już od pierwszych dni swojego pobytu w Batei aktywnie uczestniczyli w różnorodnych wydarzeniach.
Wspólnie z klasą udali się do Tarragony, gdzie szkoła @Institut Mare de Deu del Portal Batea odbierała nagrodę w wysokości €1300 za najlepszy projekt ekologiczny "Sunbatts" Już następnego dnia brali udział w kiermaszu zorganizowanym z okazji święta Sant Jordi - popularnego wydarzenia, które łączy Światowy Dzień Książki i święto zakochanych. To wspaniała okazja dla chłopców, by poznać lokalną kulturę i tradycje z pierwszej ręki. Życzymy im owocnej nauki za granicą i dalszych niezapomnianych doświadczeń!
Druga mobilność to wizyta przygotowawcza w austriackim Ebenfurcie Mittelschule Ebenfurth w ramach realizacji projektu “Eins, zwei, drei,los! - nauka kodowania poprzez niemiecki! Wielojęzyczność kluczem do sukcesu!”. To spotkanie koordynatorów projektu z trzech szkół (Polska, Austria, Niemcy) miało na celu omówienie założeń projektu, zaplanowanie szczegółów mobilności oraz podpisanie umów partnerskich między szkołami.
Pierwsza mobilność z udziałem uczniów będzie miała miejsce we Frankfurcie nam Menem w listopadzie 2024 roku i będzie miała na celu naukę podstaw robotyki poprzez język niemiecki. Druga mobilność odbędzie się w styczniu 2025 r. w austriackim Ebenfurcie, znajdującem się 20 km od Wiednia. Jest to szkoła współpracująca z instytutem robotycznym, z którym realizowaliśmy już działania w ramach innych projektów. Zakończeniem działań projektowych będzie udział wszystkich trzech szkół w konkursie GGRobot 2025.
Projekt ten jest pierwszym tego typu działaniem naszej szkoły w ramach Akcji 2: Partnerstwa na małą skalę (KA210). Wyzwanie jest tym trudniejsze, że obie nasze szkoły partnerskie dopiero rozpoczynają swoją przygodę w międzynarodowych projektach Erasmus+.
Cieszymy się bardzo, że udało się nam znaleźć niemieckojęzycznych partnerów, którzy doskonale wpisują się w założenia projektowe.
Nauka języka niemieckeigo odgrywa dużą rolę w naszej szkole, ponieważ jako jedna z nielicznych szkół prowadzimy naukę tego języka w klasach I-III oraz przygotowujemy uczniów klas starszych do certyfikatów Goethe Instytut. Projekt ten jest uzupełnieniem realizowanej przez nas Akredytacji Erasmus+, gdzie jednym z kluczowych celów jest wielojęzyczność.
Zespół projektowy