Jest mi niezmiernie miło ogłosić, że Weronika Brzyska, uczennica klasy 8b, zakwalifikowała się do kolejnego etapu (rejonowego) KURATORYJNEGO KONKURSU z języka polskiego.
Życzymy Weronice dalszych sukcesów!
Barbara Sołga
Wicedyrektor ZS
Awans naszej uczennicy do etapu rejonowego konkursu z języka polskiego!
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia ŚDTM (ang. World Multiplication Table Day) to coroczne, niezwykłe święto matematyki. Uczniowie przypominają sobie tabliczkę mnożenia, uczestnicząc w różnorodnych grach i zabawach. Kulminacyjnym momentem był egzamin, prowadzony pod hasłem: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”.
Nasza szkoła otrzymała licencję i przystąpiła 15 listopada 2025r. do jej 14 edycji. Do egzaminu w naszej szkole mógł przystąpić każdy kto chciał i sprawdzić swoją znajomość tabliczki mnożenia, losując zestaw pięciu pytań. Osoby, które odpowiedziały poprawnie na wszystkie pytania, otrzymywały zaszczytny tytuł „Eksperta tabliczki mnożenia” oraz symboliczną legitymację.
Akcja zachęcała i motywowała uczniów do nauki, a w szczególności utrwalania tabliczki mnożenia. Był to bardzo emocjonujący dzień pełen radości, satysfakcji ze zmagań i zabawy, bo prawie każdy chciał zdobyć tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia, które wręczyła Pani wicedyrektor Barbara Sołga. Nauczyciele matematyki, wychowawcy i dyrekcja szkoły są dumni z naszych uczniów. Gratulujemy i życzymy powodzenia w innych przedsięwzięciach matematycznych.
Koordynator szkolny Dorota Miś.
90
Seans filmowy w szkole
Kino w szkole? Czemu nie! Niewiele szkół posiada takie możliwości, aby w auli poczuć się jak w prawdziwej sali kinowej. Klasa czwarta dziś mogła się o tym przekonać na własnej skórze. Zajadając popcorn obejrzeliśmy dwie bardzo wartościowe bajki "Luca" oraz "Między nami żwiołami". Opowiadają one o przyjaźni i spełnianiu marzeń. Był to bardzo miło spędzony czas.
mgr Małgorzata Bieńkowska
Gminne obchody Święta Niepodległości
- 8
11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości
Uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości przygotowana przez uczniów klasy 5 pod kierunkiem pani Danuty Sigdy- wychowawcy klasy. Dekorację przygotowała pani wicedyrektor Barbara Sołga z pomocą pani Małgorzaty Kołcz. Za oprawę muzyczną odpowiedzialna była pani Halina Ślanda.
Podczas akademii dyrektor Roman Matuszek i wicedyrektor Barbara Sołga wręczyli stypendia Wójta Gminy Grodzisko Dolne. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!
29
Pomoc dla Domów Dziecka – zbiórka Szkolnego Koła Caritas
W dniu 1 listopada 2024r. wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas naszej szkoły jak co roku kwestowali przy cmentarzu w Grodzisku Dolnym. Wszyscy odwiedzający groby najbliższych z własnej inicjatywy mogli wspomóc działalność Koła i złożyć dobrowolne datki. Dziękujemy im za hojność. Udało nam się uzbierać 4200 zł, które zostaną przeznaczone na rzecz Domu Dziecka "Mieszko" ,"Dobrawa" i "Bolesław" w Rzeszowie oraz zakup puszek i koszulek dla wolontariuszy.
Dziękujemy wszystkim wolontariuszom za zangażowanie i opiekunom Szkolnego Koła Caritas z Zespołu Szkół im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym za koordynowanie akcją.
1
Jestem dzielnym ratownikiem!
Udzielanie pierwszej pomocy jest jedną z najważniejszych umiejętności, które uczeń powinien zdobyć w szkole. Oprócz kształtowania umiejętności udzielania pierwszej pomocy równie istotna jest odpowiedzialność za jakość jej udzielania - właściwa reakcja na nagły wypadek. Uczniowie klasy 6 doskonalili te właśnie umiejętności podczas godziny wychowawczej. Poradzili sobie doskonale!
mgr Barbara Sołga
Wychowawca klasy 6
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek w przedszkolu.
Więcej w zakładce PRZEDSZKOLE!
Kreatywne warsztaty!
30 października 2024r. uczniowie klas 1-3 pod opieką nauczycieli udali się do Miejskiego Centrum Kultury w Leżajsku. Po przyjściu do muzeum wszyscy wpadli w szał zakupów. Kupowali popcorn i colę, z którymi mile płynął im czas podczas oglądania seansu filmowego Smok Diplodok. Po spektaklu uczniowie udali się na warsztaty. Klasy 1 i 2 uczestniczyła w warsztatach decoupage. Ozdabiali jesienne skrzaty, które zabrali ze sobą do szkoły. Natomiast uczniowie klasy 3 byli na warsztatach chemicznych. Poczuli się jak w prawdziwym laboratorium, wykonując różne doświadczenia. Były to: Niewidzialne pismo, Tańcząca kukurydza, Pasta dla słonia oraz Księżycowy piasek. Po wytężonej pracy z pewnością wszyscy zasłużyli na poczęstunek. Z wielką ochotą zjedli przygotowane ciastko i wypili soczek. Wyjazd był bardzo udany. Uczniowie zadowoleni i pełni wrażeń bezpiecznie wrócili do szkoły.
mgr Danuta Rola
18
Z pomocą bezdomnym zwierzętom!
28.10.2024r. odbyło się podsumowanie akcji charytatywnej na rzecz Schroniska dla zwierząt w Nowej Sarzynie i Miejskiego schroniska dla zwierząt bezdomnych „Kundelek” w Rzeszowie. Akcję zainicjowały i przeprowadziły nauczycielki klas I-III : Maria Bosak, Danuta Rola i Barbara Rydzik.
Na spotkanie zaproszona została Barbara Sołga- wicedyrektor Zespołu Szkół im. prof. F. Leji w Grodzisku Górnym, przedstawiciele Samorządu Szkolnego oraz uczniowie klas I-III, którzy najaktywniej włączyli się w zbiórkę. W okresie 21-25 października 2024r. uczniowie zebrali bardzo dużo różnych rodzajów karm dla zwierząt i kwotę 692 zł.
W podziękowaniu za tak dobre serce oraz wrażliwość na los bezdomnych i porzuconych zwierząt, uczniowie zostali obdarowani nagrodami rzeczowymi, pieskami oraz cukierkami.
W dniu 31 października w naszej szkole, odbyło się spotkanie z panią weterynarz ze schroniska w Nowej Sarzynie, która bardzo ciekawie opowiedziała o pracy w lecznicy, przywiozła szczeniaczka , którego dzieci mogły pogłaskać. Na zakończenie spotkania została przekazana karma dla zwierząt zebrana w czasie akcji.
mgr Maria Bosak
13
Konkurs "Kalendarz adwentowy"
Jak co roku zapraszamy uczniów klas 1-8 naszej szkoły do udziału w konkursie "Kalendarz adwentowy".
Dodatkowe informacje u p. Małgorzaty Bieńkowskiej
Międzynarodowy Dzień Zdrowego Śniadania
W związku z obchodzonym w tym tygodniu Międzynarodowym Dniem Zdrowego Śniadania, klasa 4 podczas godziny wychowawczej przygotowała wspólne zdrowe śniadanie.
Podczas posiłku pan Dominik Czyrny, który jest również dietetykiem opowiedział o tym jak ważne jest jedzenie śniadania oraz co powinno się znaleźć na talerzu aby było pełnowartościowym posiłkiem.
Była to również wspaniała możliwość wspólnej integracji.
Serdecznie dziękujemy dzieciom oraz Ich rodzicom za pomoc w organizacji tej wspaniałej godziny wychowawczej.
Możemy śmiało stwierdzić, że dzieci jedzą bardzo świadomie. Było pysznie, zdrowo i kolorowo!
mgr Małgorzata Bieńkowska
1
Ogólnopolski konkurs „Ze szkolnej ławki na okładki”
Zachęcam do udziału w ogólnopolskim konkursie "Ze szkolnej ławki na okładki", który organizowany jest pod patronatem honorowym Rzecznika Praw Dziecka oraz Prezydenta Miasta Lublin. To wspaniała okazja do kreatywnej aktywności, rozwoju artystycznego i promowania pasji do książek!
Co trzeba zrobić?
Zadaniem uczniów jest stworzenie nowej okładki do swojej ulubionej książki:
-
Klasy 1-3 szkół podstawowych - okładka ma być wykonana w formie rysunku,
-
Klasy 4-8 szkół podstawowych - okładka ma być wykonana w formie fotografii.
Wszystkie szczegóły dotyczące konkursu, w tym regulamin oraz formularz zgłoszeniowy, dostępne są na naszej stronie: bookland.com.pl/konkurs-ze-szkolnej-lawki-na-okladki
Termin nadsyłania prac mija 15 listopada 2024 r.
Chętnych uczniów zapraszam do zgłaszania się do mnie z pracami do 13 listopada.
mgr Barbara Sołga
Wicedyrektor Zespołu Szkół
-
CEMS Chance - inicjatywa skierowana do dzieci w wieku 14-16 lat
Przekazujemy zaproszenie do udziału w XXVI edycji projektu CEMS Chance - inicjatywy społecznej, która ma na celu wszechstronny rozwój młodzieży w wieku od 14 do 16 lat. Organizowany jest przez studentów CEMS Club Warszawa przy Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Projekt jest skierowany do młodych osób, które mogą napotykać różnorodne trudności życiowe i osób, które nie mają takich szans na rozwój jak ich rówieśnicy, młodzieży w trudnych sytuacjach życiowych, rodzinnych, finansowych, pochodzących z małych miejscowości, wychowujących się w domach dziecka lub w rodzinach zastępczych, którym te i inne niezależne od nich przeszkody utrudniają dostrzeżenie własnego potencjału, ale mają chęć i motywację na rozwijanie siebie i szukanie swojej ścieżki rozwoju.
CEMS Chance stanowi niepowtarzalną szansę dla młodzieży na odkrycie ich potencjału oraz osobistego rozwoju. Co roku wybieranych jest 30 utalentowanych młodych ludzi, w wieku 14-16 lat, którzy biorą udział w autorskim programie mentoringowym oraz 4-dniowej konferencji w Warszawie. Podczas konferencji uczestnicy mają okazję bliżej poznać naszą stolicę, spotkać inspirujące osobistości na warsztatach i prelekcjach oraz korzystać z warszawskich atrakcji kulturalnych.
Kluczowym punktem programu CEMS Chance jest tworzenie przez uczestników ich własnych koncepcji projektów społecznych pod okiem opiekunów. Najlepsze projekty mogą otrzymać wsparcie finansowe od organizatorów i zostać zrealizowane. Uczestnictwo w projekcie jest zupełnie darmowe - wszystkie koszty związane z noclegami i żywnością są pokryte przez sponsorów i partnerów. CEMS Chance ma charakter non-profit.
Misją CEMS Chance jest zachęcenie i wsparcie młodej osoby do podjęcia działań w kierunku samorozwoju, poszerzania perspektyw, odwagi do poszukiwania własnej drogi życiowej oraz kształtowania osobowości poprzez promowanie otwartości, inspirację i stawianie przed nią różnorodnych wyzwań.
Młodzież klas 8 może ubiegać się o uczestnictwo poprzez wypełnienie poniższego formularza:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeECbdUyU61To2FbTKSTDyHYKLkYL7H8wgfiD59ag1bN9FGPA/viewform
Formularz zgłoszeniowy będzie otwarty do 10 listopada.
W razie pytań prosimy o kontakt mailowy (roksana.rozankowska@cemsclub.pl) lub telefoniczny (+48 601 386 944).
Więcej na stronie internetowej: www.cemschance.pl oraz profilu na Facebooku: www.facebook.com/CEMSchance
Przesyłamy również krótki film przedstawiający projekt w skrócie, mogą Państwo w ten sposób lepiej zapoznać się z projektem:
IV klasa w Podkarpackim Centrum Nauki Łukasiewicz
W dniu 24.października klasa IV wraz z opiekunami udała się na wycieczkę do Podkarpackiego Centrum Nauki Łukasiewicz w Rzeszowie. W ramach tej wizyty uczniowie nie tylko mieli okazję zwiedzić Centrum, lecz także wzięli udział w specjalnie zorganizowanych warsztatach z biologii oraz FabLab, co pozwoliło im na jeszcze głębsze doświadczenie nauki i kreatywności.
Jedna grupa uczniów udała się do pracowni biologii i ekologii. W sali laboratoryjnej każdy uczeń otrzymał fartuch ochronny, rękawice i mikroskop, co pozwoliło im na chwilę poczuć się jak prawdziwi naukowcy. Warsztaty rozpoczęły się od poznania budowy mikroskopu, a następnie uczniowie przeprowadzili swoje pierwsze w życiu obserwacje. Mieli okazję oglądać przez mikroskop budowę drożdży. Wzbudziło to wiele emocji i zainteresowania.
Druga grupa natomiast udała się do pracowni FabLab, miejsca kreatywności i pracy nad projektami DIY (zrób to sam). Uczniowie zostali wyposażeni w narzędzia i materiały, dzięki którym mogli realizować swoje własne, miniaturowe projekty. Każdy uczestnik miał możliwość stworzenia prostego projektu technicznego przy użyciu wycinanki na laserze. Warsztaty w FabLab były świetną okazją do rozwijania wyobraźni oraz poznania nowych technologii, które mogą być wykorzystywane w przyszłości w różnych dziedzinach życia i pracy. Dzieci były zachwycone możliwością własnoręcznego wykonania przedmiotów.
Po zakończeniu warsztatów zwiedziliśmy interaktywne ekspozycje, których jest ponad 200. Prezentują one w prosty sposób wiedzę naukową, a ich główna tematyka to: Świat Wokół Nas , Nasza Cywilizacja , My, Ludzie .
Wizyta w Podkarpackim Centrum Nauki Łukasiewicz oraz udział w warsztatach z biologii i FabLab dostarczyły uczniom nie tylko dużej dawki wiedzy, lecz również praktycznych umiejętności. Uczniowie mieli okazję zobaczyć, jak fascynujący może być świat nauki i technologii.
Pełni wrażeń i nowo nabytych umiejętności uczniowie powrócili do szkoły z zapałem do dalszej nauki i eksperymentowania.
mgr Małgorzata Bieńkowska
49
Zbiórka na rzecz dzieci z Domu Dziecka w Nowej Sarzynie
Uczennice Katarzyna Kulpa i Weronika Międlar z kl. VIII b, członkinie Szkolnego Koła Caritas w Zespole Szkół im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym wyszły z inicjatywą zorganizowania i przeprowadzenia zbiórki na rzecz dzieci z Domu Dziecka w Nowej Sarzynie.
W poniedziałek, 7 października 2024r. odbył się w naszej szkole kiermasz ze słonymi i słodkimi przekąskami przyniesionymi przez uczniów, a przygotowanymi przy pomocy rodziców. Z pieniędzy pozyskanych ze sprzedaży, a zebrana kwota to 1000 zł, zostały zakupione słodycze, przybory szkolne i malarskie.
W środę, 9 października uczniowie klas VIII b i VII pod opieką pani Haliny Ślandy i pana dyrektora Romana Matuszka pojechali do Domu Dziecka, aby przekazać zakupione słodycze i przybory. Razem z mieszkańcami Domu Dziecka mile spędzili czas na grze w piłkę, zabawach i rozmowach. Dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom oraz pracownikom szkoły za włączenie się do zbiórki na tak szczytny cel.
Zbiórką opiekowali się nauczyciele: Małgorzata Majkut, Halina Majkut i ksiądz Tomasz Garbowski.
1
Program profilaktyki zintegrowanej "Gwiazda Mocy"
Jesteśmy w trakcie realizacji kolejnego programu profilaktyki zintegrowanej pod nazwą GWIAZDA MOCY. W programie uczestniczą uczniowie klasy 6 naszej szkoły wraz z rówieśnikami z całej gminy.
Celem programu jest wzmocnienie u młodzieży odporności psychicznej i nauka radzenia sobie z trudnościami dojrzewania. Zajęcia wzbudzają w uczestnikach wiarę we własne możliwości i zachęcają do wyznaczania oraz realizacji konstruktywnych celów.
W trakcie programu młodzież jest motywowana do wierności mądrym zasadom życiowym i zdobywa kompetencje potrzebne do wyboru pozytywnego kierunku w życiu – w tym także umiejętność pomagania innym i proszenia o pomoc, gdy jest się w potrzebie. Podczas zajęć młodzież uczy się rozróżniania etycznych i nieetycznych działań oraz rozpoznawania prawdy i fałszu. Wszystko po to, by potrafiła asertywnie zachować się w sytuacji namowy do przemocy, łamania prawa, używania narkotyków, papierosów, dopalaczy, alkoholu czy pornografii.
Program wzmacnia rolę rodziny w oczach dzieci oraz ugruntowuje autorytet rodziców oraz nauczycieli.
Program profilaktyki zintegrowanej "Archipelag skarbów"
W dniach 15 i 16 października 2024r. młodzież z klas 8a i 8b naszej szkoły wraz z rówieśnikami z całej gminy wzięła udział w programie profilaktycznym: „Archipelag Skarbów”. Zajęcia odbyły się w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym.
Głównym celem przedsięwzięcia jest zapobieganie różnym zachowaniom ryzykownym i problemom wśród młodzieży. Całość ujęta w klimacie żeglowania na poszczególne wyspy, wraz z przewodnikiem oswajania „tygrysów”, a wszystko w kontekście stworzenia w przyszłości trwałego i dojrzałego związku. Trenerzy w bardzo ciekawy sposób udowadniali, że trening czyni mistrza. Uatrakcyjniali zajęcia muzyką, upominkami, scenkami, a zwieńczeniem był festiwal twórczości.
mgr Halina Ślanda
Akcja Szkolnego Koła CARITAS
Jest mi miło ogłosić, że działania klasy 6 podczas Erasmus Day pozwoliły na zebranie kwoty 190 zł. Razem ze zbiórką w ramach akcji "Szkoło Pomóż i Ty" (380 zł) klasa 6 zebrała 570 zł. W całości kwota ta została przekazana na pomoc dla podopiecznego Fundacji dla Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych.
Dziękujemy wszystkim serdecznie!
mgr Barbara Sołga
Wychowawca klasy 6/ Opiekun SKC
Wizyta funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Leżajsku
Podczas dzisiejszego spotkania (18 października) przewodnik psa służbowego- st.asp. Tomasz Baj nie tylko opowiedział uczniom o swojej codziennej służbie z “Dżiną”, ale także przedstawił wybrane elementy szkolenia psa patrolowo-tropiącego.
Ponadto funkcjonariusze poruszyli ważny problem społeczny- ataki na dzieci i młodzież ze strony zwierząt, szczególnie psów oraz przedstawili bezpieczne postawy wobec agresywnego psa.
mgr Barbara Sołga
5