Wręczenie Stypendiów Wójta Gminy Grodzisko Dolne w ramach Gminnego Programu Wspierania Uzdolnionych Uczniów
Aktualności
Stypendia Wójta Gminy Grodzisko Dolne rozdane!
- 17
Akcja Góra Grosza
Kolejny raz dołączamy jako społeczność szkolna do akcji Góra Grosza. Zebrane pieniądze przekażemy na pomoc psychologiczną i rzeczową dla dzieci, które jej potrzebują i tych które nie wychowują się w swojej rodzinie. Uczniowie będą zbierać monety w swoich klasach w terminie 01.11.23r.-29.02.2024r.
Pomagajmy!
Warsztaty ekologiczne
25 października odbyły się w naszej szkole warsztaty ekologiczne „Ochrona powietrza i przeciwdziałanie emisjom” w ramach projektu dofinansowanego ze środków NFOŚIGW w Rzeszowie z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej”.Ich celem było podniesienie świadomości ekologicznej przedszkolaków i uczniów klas I – VIII.
45
Szydełkuj w szczytnym celu! Szydełkuj z nami.
Widzimy w naszej szkole duże zainteresowanie dziedziną szydełkowania. Widzimy też piękne maskotki wytworzone rękoma naszych dzieci. Wychodząc na wprost oczekiwaniom i szkolnym trendom chcemy utworzyć w szkole Koło Szydełkowania. Koło to nie mogłoby działać bez wsparcia finansowego. Potrzebne szydełka, włóczkę oraz inne materiały zakupimy z funduszu Erasmus+. Warto podkreślić, że jest to już kolejna szkolna inicjatywa (po różowej skrzyneczce, rurkach bum bum czy narzędziach do pracowni komputerowej i robotycznej), która została sfinansowana z funduszy Erasmus+. Kolejnym krokiem będzie aplikowanie o grant (wynoszący maksymalnie 3 tys. złotych), który w przypadku uzyskania dofinansowania zostanie w 100% przeznaczony na zakup potrzebnych materiałów do szydełkowania. Wytworzone maskotki planujemy w dalszej kolejności sprzedawać przez Szkolne Koło Caritas, a zgromadzone fundusze przeznaczać na akcje charytatywne. Zachęcamy do zapisu do Szkolnego Koła Szydełkowania. Zapisy u koordynatorów projektów Erasmus + oraz u Alicji Danak i Zuzanny Leja.
Akcja "Pola Nadziei"
19 października br. uczniowie klasy szóstej przy pomocy opiekunów Szkolnego Koła Caritas posadzili przy wejściu do budynku szkolnego cebulki żonkili w liczbie około 350 sztuk włączając się tym samym do akcji „Pola Nadziei”. Jest to akcja organizowana przez Hospic.jum św. Łazarza po raz 22 i po raz trzeci z rzędu abp Marek Jędraszewski objął akcję swym honorowym patronatem, a rok temu po raz pierwszy w historii krakowskiej kurii na jej dziedzińcu posadził żonkile. Celem akcji jest zebranie funduszy na utrzymanie hospicjum oraz uwrażliwienie społeczeństwa na człowieka terminalnie chorego. Symbolem „Pól Nadziei” jest żonkil – międzynarodowy symbol Nadziei.
Na ręce właścicieli Szkółki Roślin Ozdobnych Dąbek z Giedlarowej państwa Magdaleny i Wiesława składamy serdeczne podziękowania za otrzymane za darmo cebulki żonkili do zasadzenia. Na wiosnę kwiaty będą rozdawane ludziom, a zebrane pieniądze przekażemy do fundacji.
ks. Tomasz Garbowski
8
Wyjazd do Teatru Maska
18 października br. uczniowie naszej szkoły razem z wychowawczyniami Marią Bosak, Danutą Rolą i Teresą Majkut oraz opiekunkami Agatą Cisek, Haliną Ślandą,Danutą Sigdą wyjechali do Teatru Maska w Rzeszowie. Spektakl "Pradawne drzewo", jaki obejrzeli, to słowiańska opowieść o początkach świata. W pięknej scenografii, w takt budującej napięcie muzyki uczniowie poznali pradawną historię drzewa. Wskazywała ona niewłaściwie zachowanie człowieka wobec przyrody i pokazywała sposoby jej ratowania. Wrażeniami z pobytu w teatrze dzieci dzieliły się podczas wspólnego spaceru po rzeszowskim Rynku. Druga część wyjazdu to ulubiony posiłek w McDonaldzie, szczęśliwy i bezpieczny powrót do szkoły.Jesteśmy przekonani, że obcowanie ze sztuką stanie się nawykiem młodych ludzi, a przesłanie"Pradawnego drzewa"zaowocuje czystym środowiskiem. Zachęcamy.
mgr Danuta Sigda
24
Nowy Zarząd Uczniowski Szkolnego Koła Caritas
W dniu 17 października odbyły się wybory do Zarządu Uczniowskiego Szkolnego Koła Caritas. Głosowało aż 70 uczniów, którzy chcą przynależeć do SKC. Bardzo się cieszymy, że w naszej szkole tylu młodych ludzi chce pomagać innym.
Skład nowego zarządu:
Przewodnicząca: Amelia Fleszar
Zastępca przewodniczącej: Julia Obajtek
Skarbnik: Lena Marek
Sekretarz: Katarzyna Kulpa
Sąd koleżeński:
Anna Koń
Elwira Czerwonka
Miłosz Makówka
Alan Nowak
Mikołaj Makówka
Maciej Błotni
Zarząd Szkolnego Koła Caritas
4
Już jest! Różowa skrzyneczka w naszej szkole!
Dziś jako szkoła dołączyliśmy do drużyny fundacji „Różowa skrzyneczka”, której celem jest walka z wykluczeniem menstruacyjnym, zapewnienie powszechnego dostępu do bezpłatnych środków higieny na czas menstruacji w przestrzeni publicznej oraz dostęp do rzetelnej edukacji w zakresie miesiączkowania w szkole. Działamy zgodnie z zasadą: weź, jeśli potrzebujesz, zostaw, jeśli masz nadmiar! Jest nam niezmiernie miło, że nasza szkoła znajduje się na różowej mapie!
Zajęcia z wykorzystaniem Bum bum rurek
Bum bum rurki, znane również pod angielską nazwą Boomwhackers lub po prostu jako rurki do grania, to kolorowe, strojone rurki plastikowe o różnych długościach. Każda z nich wydaje inny dźwięk, kiedy jest uderzana o powierzchnię, co sprawia, że są one znakomitym narzędziem do nauki muzyki i rytmiki - szczególnie w przypadku zajęć grupowych. Popularność tych instrumentów rośnie, zwłaszcza w kontekście edukacji muzycznej w szkołach i przedszkolach, a także terapii muzycznej i zajęciowej.
W przedszkolach, Bum bum rurki są wykorzystywane głównie do nauki rytmiki. Dzieci uczą się podstawowych wartości rytmicznych oraz koordynacji ruchowej w sposób, który jest dla nich atrakcyjny i dostosowany do ich poziomu rozwojowego. Ponadto, kolorowe rurki stanowią znakomite narzędzie do nauki kolorów i innych podstawowych pojęć.
Bardzo cieszymy się, że w naszej szkole również mogą uatrakcyjniać zajęcia logorytmiczne i muzyczne w przedszkolu oraz szkole podstawowej. Cztery zestawy bum bum rurek zostały zakupione ze środków projektowych Erasmus+.
4
Dzień Edukacji Narodowej oraz Święto Patrona Szkoły prof. Franciszka Leji
- 34
Wygrana w konkursie "Pracownia kompetencji cyfrowych"
Mamy to!
W poprzednim roku szkolnym z inicjatywy Pana Dominika Czyrny braliśmy udział w konkursie odnośnie bezpiecznego zachowania w sieci i zasad netykiety. Zadanie polegało na przeprowadzeniu zajęć edukacyjnych dla dzieci oraz zaprojektowaniu plakatu. Dzisiaj otrzymaliśmy taką wiadomość:
Szanowni Państwo,
gratulujemy wygranej w konkursie „Pracownia Kompetencji Cyfrowych” (PKC).
NASK PIB niniejszym informuje o planowanym dostarczeniu do Państwa szkoły Mobilnej Pracowni Komputerowej (zwanej dalej MPK) - nagrody w konkursie PKC.
W skład zestawu MPK wchodzi: 16 szt. laptopów wraz z systemem operacyjnym i oprogramowaniem NetSupport School, szafa do przechowywania laptopów, monitor interaktywny ze stojakiem oraz access point wifi.
‼️‼️Wartość całego zestawu MPK wynosi: 44 243,10 zł brutto.‼️‼️Załączamy plakat, dzięki któremu otrzymaliśmy nagrody.
Organizacja pracy szkoły w Dniu Edukacji Narodowej
13 października (piątek) obchodzić będziemy uroczyście Dzień Edukacji Narodowej oraz Święto Patrona Szkoły prof. Franciszka Leji
9:00- MSZA ŚWIĘTA W KOŚCIELE PARAFIALNYM W GRODZISKU DOLNYM
10:00- POWITANIE ZAPROSZONYCH GOŚCI NA SALI GIMNASTYCZNEJ
10:10- WSPOMNIENIE O PROFESORZE FRANCISZKU LEJI, UROCZYSTA AKADEMIA
PLANOWANE ZAKOŃCZENIE - OK. 12:00
Dzieci korzystające z dożywiania zjedzą obiad po akademii.
Dowóz na Mszę Świętą rozpoczyna się spod szkoły stałą trasą o godz. 8:10.
Odwóz dzieci dojeżdżających autobusem około 12:00.
Szczegółowy plan dowozu:
1. Szkoła G.Górne- 8:10
2. Wólka Grodziska PKS- 8:13
3. Zagrody k/Terecha- 8:15
4. Przystanek na Majkutach- 8:18
5. Zagrody k/Drążka- 8:21
6. Kopanie Las- 8:23
7. Podlesie k/Tabina- 8:27
8. Podlesie Remiza- 8:32
9. Opaleniska PKS- 8:37
10. Bartnicza Piwoński- 8:39
11. Bartnicza Budy- 8:41
12. Kościół G. Dolne- ok. 8:50
Tydzień kolorów
Pierwsze dni października, z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, przebiegały pod hasłem "Tydzień Kolorów". Każdego dnia wszyscy członkowie społeczności szkolnej zakładali ubranie w wyznaczonym kolorze. Inicjatywa miała za zadanie umilić czas spędzony w szkole, wprowadzić atmosferę optymizmu i radości. Była to świetna okazja do integracji i chwila oddechu od "zwykłych" zajęć. Ponadto, tydzień kolorów stał się wstępem do obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, który przypada 10 października. Zabawa sprawiła, że w szkole było nie tylko kolorowo, ale również wesoło i optymistycznie, a taka atmosfera wpływa korzystnie na nasz dobrostan psychofizyczny, redukuje stres i dodaje skrzydeł na następne szkolne dni.
mgr Agnieszka Steliga
19
Podpisanie umowy projektu edukacyjnego RaP STEAM
W Urzędzie Marszałkowskim zostały podpisane umowy o partnerskiej realizacji największego w kraju innowacyjnego projektu edukacyjnego RaP STEAM. Liderem projektu jest województwo podkarpackie reprezentowane przez Podkarpacki Zespół Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie, a partnerami są: Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza, Gmina Grodzisko Dolne oraz Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Projekt ma wparcie z programu regionalnego – Fundusze Europejskie dla Podkarpacia.
Bądźmy dumni! Niebawem więcej informacji.
Festiwal Techniki w Leżajsku
Z inicjatywy dyrektora szkoły pana Romana Matuszka 6 października br. uczniowie klasy IV i V wyjechali do ZST im. T. Kościuszki w Leżajsku na Festiwal Techniki. Pod opieką nauczycieli technikum oraz pani Agnieszki Steligi i Danuty Sigdy oprowadzeni zostali po szkole . Zobaczyli pracownię komputerową, zapoznali się z pracą mechanika samochodowego, programowaniem i obsługą obrabiarek CNC. Wspólnie z zespołem Ziemia Leżajska zatańczyli Skrzypka i Belgijkę ,a na koniec zostali poczęstowani słodkościami przygotowanymi przez uczennice klasy gastronomicznej.Nie wszystko udało się zobaczyć, ale wszyscy wrócili uśmiechnięci i zadowoleni, a niektórzy już wybierali kierunek dalszej nauki. Najważniejsze, "by się chciało chcieć "- powodzenia.
mgr Danuta Sigda
36
Konkurs Zdjęcie Europejskiego Dnia Języków rozstrzygnięty
I miejsce - Martynka i Kubuś Szczepanikowie
II miejsce - Alan Nowak
III miejsce - Pola Bieńkowska
Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy za świetną zabawę!
1
Lekcje plastyki z muzykoterapią
Spokojne dźwięki muzyki połączone z odgłosami natury np. szumem wody, czy śpiewem ptaków są jednym z najlepszych sposobów na osiągnięcie wyciszenia, koncentracji i skupienia. Taki klimat sprzyja twórczości. Oto jakie prace powstały podczas zajęć z podstaw rysunku.
12
Wycieczka kolejką wąskotorową
W dniu 05.10.2023r. klasa 3 i grupa przedszkolna 02 odbyły wycieczkę kolejką wąskotorową z Przeworska do Łopuszki Małej pod opieką wychowawczyń Teresy Majkut, Barbary Rydzik oraz opiekunów Anny Szklanny i ks.Tomasza Garbowskiego. Wszystkim dopisywały bardzo dobre humory. Dla dzieci przejazd kolejką okazał się ciekawym doświadczeniem. W czasie obiadu zaszczycił nas swoją obecnością biskup Stanisław Jamrozek.
Po tak niecodziennym spotkaniu ,radośni i pełni wrażeń wróciliśmy do domów.
mgr Barbara Rydzik
53
„Wolna Elekcja 1573. Gra o polski tron”
4 października 2023 roku w Zespole Szkół im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym odbyły się szkolne eliminacje Ogólnopolskiego Konkursu: „Wolna Elekcja 1573. Gra o polski tron”. Ideą konkursu było uczczenie 450 rocznicy pierwszej wolnej elekcji – wydarzenia, które ukształtowało podstawowe elementy polskiej tożsamości politycznej. To doskonała okazja, by zaangażować młodzież w myślenie o uniwersalnych wartościach, które niesie historia: demokracji, jedności i wolności, odpowiedzialności i solidarności, a także tolerancji.
Konkurs opierał się na grze karcianej, której uczestnicy wcielają się w postaci historyczne z czasów wolnej elekcji 1573 roku. Gracze losowali karty postaci i starali się uzyskać jak najwięcej przywilejów dla siebie, swojego stanu i ziemi. Musieli wykazać się wyobraźnią, zdolnością strategicznego myślenia, skutecznymi negocjacjami i zawieraniem sojuszy.
Dzięki konkursowi uczniowie nieszablonowo „przeżyli” tamte wydarzenia, kształtowali postawy obywatelskie oraz kompetencje przyszłości: umiejętności pracy zespołowej i komunikacji, kreatywności czy krytycznego myślenia. Rywalizacja była pełna emocji, a najwięcej punktów zdobyli: Miłosz Makówka, Mikołaj Makówka i Miłosz Grzywna. Graczom gratuluję pomysłowości i dobrej zabawy.
mgr Halina Ślanda - koordynator projektu
16
Klasa 7a na wycieczce w Markowej
3 października kl 7a z wychowawcą Dorotą Miś i ks. Tomaszem Garbowskim wyjechała do Markowej. Tam w kościele parafialnym ks. proboszcz przybliżył życie i męczeńską śmierć błogosławionej rodziny Ulmów i ich 7 dzieci. Następnie pomodliliśmy się do błogosławionych prosząc o wstawiennictwo w naszych intencjach . Były to niezapomniane , wzruszające chwile lekcji życia .
Kolejnym etapem naszej wycieczki była lekcja ogrodnictwa w szkółce u państwa Dąbków w Giedlarowej . Mogliśmy poznać wiele pięknych roślin, ziół i kwiatów w aurze i kolorze jesieni. A na koniec gościnnie czekała na nas kiełbaska z grilla na świeżym powietrzu w otoczeniu przyrody . Każdy z nas otrzymał prezent - kwiat wrzosu aby miłe chwile na długo pozostały w naszej pamięci . Dziękujemy .
mgr Dorota Miś
27
Archiwum Aktualności