W dniach 18-25 stycznia br. odbyła się druga grupowa mobilność uczniów w ramach projektu „Eins, zwei, drei,los! - nauka kodowania poprzez niemiecki! Wielojezyczność kluczem do sukcesu!”.
Grupa dziewięciu uczniów z naszej szkoły spotkała się ze swoimi rówieśnikami z austriackiego Ebenfurthu oraz niemieckiego Frankfurtu nad Menem w Mittelschule Ebenfurth. Projekt, który realizujemy we współpracy z tymi partnerami, koncentruje się na nauce robotyki przy użyciu języka niemieckiego. Była to doskonała okazja do sprawdzenia swoich umiejętności językowych oraz przekonania się jak ważna jest znajomość języków obcych w dziedzinie robotyki. Uczniowie wzięli udział w ekologicznym konkursie z robotyki, polegającym na zbudowaniu i zaprogramowaniu robotów sortujących odpady. Podzieleni na multikulturowe grupy zapoznali się najpierw z regulaminem w języku niemieckim, a następnie budowali bardzo kreatywne roboty przy pomocy Lego Spike. Poza zajęciami w szkole było też wiele innych spotkań integracyjnych, między innymi gra terenowa, w której uczniowie w mieszanych grupach zwiedzali najważniejsze miejsca w Wiedniu, przy czym wykonywali różne zadania. Ogromne wrażenie zrobiła na nas wizyta w pałacu Schönbrunn, gdzie mogliśmy poznać historię dynastii Habsburgów. Kolejnym bardzo interesującym punktem naszej mobilności było zwiedzenie Time Travel Vienna, gdzie przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii tj. gogle VR, sztucznej inteligencji oraz kina 5d poznaliśmy fascynującą historię Wiednia. Stolica Austrii to miasto, do którego chce się wracać. Mimo tego, że byliśmy tam już kilka razy wciąż odkrywa przed nami kolejne ciekawe miejsca. Tym razem pierwszy raz wybraliśmy się do słynnego Haus des Meeres, 11 poziomowego oceanarium, w którym mogliśmy z bliska zobaczyć różne istoty morskie, ale nie tylko.
Podczas mobilności zwiedziliśmy również: najstarszy park rozrywki na świecie – Prater , kościół św. Szczepana, rynek, Belweder, Muzeum Techniki, Hofburg, ratusz, pomnik Straussa oraz Operę Wiedeńską .
Mogliśmy również skosztować kuchni wiedeńskiej, a mianowicie słynnego sznycla wiedeńskiego (Wienerschnizel ) oraz omleta cesarskiego (Kaiserschmarrn) .
Kolejne spotkanie z naszymi niemieckojęzycznymi partnerami już pod koniec marca. Tym razem to my będziemy gospodarzami.
mgr Małgorzata Bieńkowska
mgr Dominik Czyrny
koordynatorzy projektu