19 września 2025r. w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbyło się podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno-Literackiego po hasłem „Polskie więźniarki w Ravensbrück”, który odbył się w maju, a zorganizowany był przez Szkołę Podstawową w Pińczycach, pod patronatem Stowarzyszenia Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück.
Konkurs skierowany był do starszych klas szkół podstawowych i do ponadpodstawowych. Forma pracy mogła być dowolna: esej, rozprawa, reportaż, wspomnienia, na temat: Ludzie i wydarzenia... – opisz los wybranej więźniarki KL Ravensbrück. Wymogi techniczne były ściśle określone, praca miała być oryginalna, wcześniej niepublikowana i oparta o źródła zamieszczone w bibliografii.
Nasza uczennica – Julia Janiak, napisała esej: "Cierpienie, które nie złamało, a uszlachetniło” – moje refleksje
o Wandzie Półtawskiej. Jury konkursowe doceniło jej pracę i Julia została finalistką tego konkursu. Jest to ogromne wyróżnienie, gdyż jury konkursowe oceniło aż 270 prac.
Uroczystość podsumowania konkursu poprzedzona była mszą świętą w Bazylice św. Floriana. Wydarzenie zgromadziło uczniów, nauczycieli, przedstawicieli władz, instytucji kulturalnych oraz rodziny więźniarek, by wspólnie oddać hołd ofiarom i ocalić od zapomnienia historie kobiet więzionych w niemieckim obozie Ravensbrück. Wydarzeniu towarzyszyły wystąpienia gości honorowych oraz część artystyczna. Podczas gali nagrodzono autorów najlepszych prac.
Julii składamy gratulacje i życzymy sukcesów już w nowej szkole!
mgr Halina Ślanda