- Akredytacja Erasmus+ w obszarze Edukacja Szkolna (2021-2027), KA120-SCH i KA121-SCH
- Rok szkolny 2023/2024
- Job shadowing w Danii
- Mobilność uczniów w Austrii
- Wizyta przygotowawcza w Hiszpanii
- Mobilność długoterminowa w Hiszpanii
- Job shadowing w Turcji
- Mobilność długoterminowa w Hiszpanii
- Rok szkolny 2022/2023
- Mobilność długoterminowa w Madeconii Północnej oraz w Hiszpanii
- Job shadowing w Grecji
- Kurs języka angielskiego dla nauczycieli na Cyprze
- Rok szkolny 2021/2022
- Zajęcia z języka niemieckiego w klasie I
- Mobilność długoterminowa w Bateii w Hiszpanii
- Kurs języka niemieckiego dla nauczycieli w Berlinie
- Mobilność grupowa uczniów w Portugalii
Zajęcia z języka niemieckiego w klasie I
We wrześniu 2021r. uczniowie klasy pierwszej z Zespołu Szkół im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym rozpoczęli swoją przygodę z językiem niemieckim. Wprowadzenie drugiego języka obcego w edukacji wczesnoszkolnej udało się dzięki otrzymaniu przez szkołę prestiżowej Akredytacji Erasmus +, której głównym celem jest wielojęzyczność.
Celem wprowadzenia tych zajęć w edukacji wczesnoszkolnej jest uwrażliwienie na język niemiecki oraz zachęcenie dzieci do uczenia się go w kolejnych latach nauki szkolnej.
Faktem jest, iż dziecko przewyższa człowieka dorosłego w pewnych dziedzinach. Jedną z nich jest zdolność do nauki języków obcych. Należy wspierać ich naukę jak najwcześniej. W Polsce wciąż marnowane są jeszcze owe cenne lata między 6 a 12 rokiem życia, kiedy to należałoby wykorzystać je na naukę drugiego języka obcego. Dzieciom, które zaczynają naukę od zbudowanego logicznie języka niemieckiego łatwiej przychodzi później nauka kolejnych języków obcych . Dziecko nie posiada jeszcze zbytniej motywacji, gdyż nie jest zainteresowane przyszłością, ale posiada bardzo silny instynkt poznawania. W tym wieku jedyną efektywną drogą jest nauka przez zabawę. Dzięki swojej spontaniczności, ciekawości, gotowości do naśladowania oraz chęci robienia nowych, atrakcyjnych rzeczy będzie dążyć do celu i osiągać pozytywne rezultaty.
Dlatego też program zajęć opiera się na metodzie naturalnej bazującej na reagowaniu całym ciałem, rozwijającej kreatywność i fantazję dzieci przez najbliższe techniki nauczania, czyli piosenki, wierszyki, rymowanki, gry, bajki, zabawy i zajęcia komputerowe. Proces uczenia się języka u małych dzieci, to przede wszystkim rozwój sprawności językowych takich jak: rozumienie ze słuchu, mówienie, słownictwo oraz prawidłowa wymowa. Uczniowie klasy pierwszej z radością oczekują cotygodniowych piątkowych zajęć, a pierwsze niemieckie słowa z ich ust można nawet usłyszeć na przerwach.
Kierujemy serdeczne podziękowania wydawnictwu PWN, dzięki któremu uczniowie klasy pierwszej otrzymali darmowe podręczniki z serii „ABC Deutsch”.
8