Zajęcia w ramach programu edukacyjno-obronnego "Edukacja z wojskiem"
Zajęcia z zoologii
- 35
Nasi laureaci ogólnopolskiego konkursu czytelniczego Wielka Liga Czytelników
Nasi czytelnicy wyłonieni w szkolnym etapie konkursu Wielka Liga Czytelników zostali laureatami etapu ogólnopolskiego, który odbył się online 9 maja i polegał na rozwiązywaniu testu ze znajomości treści książek wskazanych przez organizatora konkursu. Test składał się z około 150 bardzo szczegółowych pytań.
Tytuły Mistrzów Polski uzyskali:
-w kategorii klas 1-3: Zofia Bajan, Paulina Matuszek i Alan Hospod z klasy 3 zdobywając 92% punktów
-w kategorii klas 4-6: Matylda Klin i Kacper Obajtek z klasy 4 (90% punktów)
Weronika Brzyska z klasy 7 b startująca w kategorii klas 7-8 uzyskała Tytuł I Wicemistrza zdobywając 88% punktów.
Gorąco gratulujemy!
Wyniki konkursu opublikowane są na stronie wielkaliga.pl.
Patronatem konkursu jest Ministerstwo Oświaty, a laureaci otrzymują świadectwa szkolne z adnotacją o osiągnięciach w tym konkursie.
Dyplomy i nagrody książkowe zostaną im wręczone podczas akademii na zakończenie roku szkolnego.
mgr Małgorzata Majka
Wniosek o przyjęcie dziecka do naszego przedszkola w okresie wakacyjnym
Informujemy, że do 17 czerwca można składać wniosek o przyjęcie dziecka do naszego przedszkola w okresie wakacyjnym (01 lipca do 31 lipca).
Wyjazd edukacyjny do Muzeum Ziemi Leżajskiej
W dniu 20 maja grupa 01 Przedszkola Samorządowego w Grodzisku Górnym pod opieką wychowawczyni pani Danutu Kuras, pani Teresy Majkut i pani Krystyny Urban udała się do Muzeum Ziemi Leżajskiej na warsztaty pt.,, Wieczny kwiatek". W ramach warsztatów dzieci samodzielnie kwiatek pomalowały i udekorowały serduszkami. Praca ta stanie się prezentem, który przedszkolaki wręczą swoim mamusiom w dniu ich święta. Następnie dzieci wraz z przewodnikiem udały się do Muzeum, by zapoznać się z ekspozycją zabawkarstwa leżajskiego. Maluchy z uwagą wysłuchały opowieści na temat zabawek z dawnych lat, poznały warsztat stolarski, wnętrze wiejskiej chaty krytej strzechą. Z radością stawały do pamiątkowych zdjęć. Wyjazd należał do bardzo udanych. Wiele dzieci po raz pierwszy miało okazję podróżować busem.
mgr Danuta Kuras
34
Nasi uczniowie na marszobiegu w Opaleniskach
20 maja 2024 roku Szkoła Podstawowa im. gen. bryg. Witołda Nowiny Sawickiego zorganizowała marszobieg edukacyjny „Nasza Planeta”. Jego celem była promocja aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia, zapoznanie
z najbliższą okolicą, promowanie postaw ekologicznych oraz kształtowanie umiejętności orientacji w terenie. Uczestnicy mieli pokonać dystans ok. 5 kilometrów (liczył się czas) i musieli wykonać w punktach kontrolnych zadania przygotowane przez Organizatora. Każdą szkołę reprezentowały dwie drużyny, a naszą: Milena Burda, Alicja Danak, Zuzanna Leja, Martyna Staroń i Patryk Kulpa (grupa młodsza) oraz Weronika Międlar, Weronika Piela, Oliwia Ścibisz, Miłosz Grzywna i Alan Nowak (grupa starsza). Obie nasze drużyny uplasowały się na 3 miejscu. Gratulujemy wyniku i wytrwałości!
mgr Halina Ślanda
7
Nasi uczniowie w Legolandzie
LEGOLAND marzenie każdego dziecka, ale też niejednego dorosłego.
Dzięki współpracy ze szkołą, która znajduje się godzinę drogi od Billund mieliśmy szansę być w tym niesamowitym miejscu.
Legoland w Billund to najstarszy park rozrywki, w którym wszystko kręci się wokół klocków. Został otwarty w 1968 roku. Wybudowano go tuż obok fabryki LEGO i miał on być dla niej swego rodzaju odciążeniem.
Ówczesny właściciel firmy, Godtfred Kirk Christiansen (syn założyciela firmy LEGO, Olego Kirka Christiansena), postanowił przenieść wszystkie modele do nowego miejsca i tak powstał Miniland, czyli wielka makieta z setkami budynków i scenek, do zbudowania której użyto 25 milionów klocków. Później stało się to sercem każdego Legolandu.
W Billund mieszkaliśmy w Lalandii, gdzie mieliśmy okazję skorzystać z mnóstwa atrakcji, m.in. ogromnego parku wodnego.
Kolejny dzień spędziliśmy w LEGO House, gdzie braliśmy udział w kreatywnych warsztatach budowania z klocków LEGO. Na koniec każdy z nas otrzymał zindywidualizowaną kartę członkowska z jedna z ponad 50 milionów kombinacją złożenia 6 klocków LEGO.
Jesteśmy bardzo dumni z tego, że nasza szkoła daje naszym uczniom takie możliwości, organizując wyjazdy które spełniają ich marzenia.
Zespół projektowy
44
Grupowa mobilność uczniów w Danii
W ramach realizacji celów Akredytacji Erasmus+ grupa 10 uczniów wraz z 3 koordynatorami projektu udała się na mobilność do zaprzyjaźnionej duńskiej szkoły znajdującej się w Skærbæk Skærbæk Distriktsskole .
Było to kolejne działanie, po obserwacji pracy, które było realizowane przez obie szkoły. Nasi uczniowie nie narzekali na nudę. Brali udział w zajęciach z gotowania, robotyki, sportowych, nowoczesnych technologii przy użyciu gogli VR oraz techniki i majsterkowania. Wraz z duńskimi uczniami odwiedziliśmy również Danfoss Universe, gdzie odbyły się zajęcia z programowania robotycznych ramion, które znajdują zastosowanie w fabrykach, zajęcia z fizyki oraz liczne aktywności sportowe, jak wspinaczka, czy jazda na gokartach.
Nasi uczniowie bardzo zżyli się ze swoimi duńskimi rówieśnikami, tym bardziej, że część z nich miała okazję mieszkać u rodzin podczas tygodniowej mobilności.
Wszyscy z niecierpliwością czekamy na rewizytę grupy duńskich uczniów wraz z opiekunami, która odbędzie się początkiem czerwca.
Zespół projektowy
69
Warsztaty pt. "Wieczny kwiatek"
13 mają 2024r grupa przedszkolna 02 uczestniczyła w warsztatach pt."Wieczny kwiatek" pod opieką mgr Agnieszki Steligi ,pani Krystyny Urban oraz wychowawczyni mgr Barbary Rydzik.
W ramach warsztatów dzieci poznały tradycję wyrobu zabawek drewnianych.Zostały zapoznane z ekspozycją zabawkarstwa leżajskiego.
Samodzielnie wykonały"wieczny kwiatek" z drewna, który pomalowały farbami i udekorowały różnymi ozdobami.Każdy kwiatek będzie trwałym upominkiem dla mamy bez potrzeby podlewania i pielęgnacji.
mgr Barbara Rydzik
29
Wybraliśmy Zdjęcie Kwietnia!
W wyborach Zdjęcia Kwietnia kolejne miejsca zajęły:
I: Marcelina Fołta kl.5.
II: Zuzanna Leja kl.5.
III: Natalia Kubat kl.5.
GRATULACJE!
W czerwcu zostaną przeprowadzone wybory Zdjęcia Roku, w których uczestniczyć będą zwycięskie Zdjęcia Miesiąca.
Konkurs plastyczny "20 LAT POLSKI W UNII EUROPEJSKIEJ"
Zachęcam do udziału w konkursie plastycznym dla uczniów szkół podstawowych z województwa podkarpackiego "20 LAT POLSKI W UNII EUROPEJSKIEJ", którego organizatorem jest Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. Patronat honorowy sprawuje Wojewoda Podkarpacki.
Przedmiotem konkursu jest przygotowanie pracy plastycznej inspirowanej 20-leciem Polski w Unii Europejskiej.
Akceptowana będzie praca w formacie A3 wykonana w dowolnej technice rysunkowej (ołówki, kredki, cienkopisy, tusze), malarskiej (pastele, farby) lub mieszanej (z wyłączeniem elementów trójwymiarowych oraz wystających poza format).
Praca konkursowa musi być wykonana indywidualnie i samodzielnie przez ucznia, nigdzie wcześniej niepublikowana i nie przedstawiana na innych konkursach. Nadesłanie pracy jest równoznaczne ze złożeniem deklaracji, że tak właśnie jest.
Termin nadsyłania prac do organizatora upływa 25 maja. Prace należy przesłać pocztą na adres: ul. Grunwaldzka 15; 35-959 Rzeszów lub złożyć osobiście.
Szczegóły konkursu znajdziecie na:
Zgłoszenie do udziału w konkursie odbywa się poprzez złożenie pracy wraz z klauzulą informacyjną i podpisanymi oświadczeniami- załączniki do regulaminu (link powyżej). Prace powinny być opatrzone formularzem zgłoszeniowym.
Chętnych uczniów zapraszam do zgłaszania się do mnie.
mgr Barbara Sołga
Certyfikaty Goethe Instytut z języka niemieckiego zdobyte!
8 maja 2024r. piątka uczennic z kl. VII : Weronika Brzyska, Katarzyna Kulpa, Martyna Kulpa, Julia Obajtek oraz Magdalena Bęben przystąpiło do certyfikatu z języka niemieckiego Fit in Deutsch A1
Uczennice pod okiem native speaker‘a wzięły udział w dwuetapowym egzaminie składającym się z części ustnej oraz pisemnej.
Wszystkie uczennice pomyślnie zdały egzamin, a certyfikaty otrzymają na zakończenie roku szkolnego.
Certyfikat Instytutu Goethego jest prestiżowym
i uznawanym na całym świecie świadectwem znajomości języka niemieckiego. Uczniom dodaje pewności siebie i przekazuje ważną informację zwrotną o poziomie znajomości języka.
Przygotowanie do egzaminu kosztowało nasze dziewczyny wiele wysiłków i wyrzeczeń, tym bardziej, że uczą się niemieckiego dopiero pierwszy rok!
Życzymy Wam kolejnych sukcesów w nauce języka niemieckiego oraz powodzenia na egzaminie A2 w następnym roku.
mgr Małgorzata Bieńkowska
Akademia z okazji Święta Uchwalenia Konstytucji 3 Maja
- 60
Konferencja " Zaburzenia odżywiania prowadzące do depresji"
Zaproszenie do marszobiegu w Opaleniskach
Rekrutacja uczniów do projektu
W związku z rozpoczęciem rekrutacji do projektu "Eins, zwei,drei, los!- nauka kodowania poprzez niemiecki"
serdecznie zapraszamy uczniów klas 6-7 do skladania dokumentów. Regulamin rekrutacji dostępny jest poniżej
Puchar Tymbarku
W dniu 26 kwietnia br na stadionie LKS Grodziszczanka w Grodzisku Górnym kilkanaście drużyn wzięło udział w powiatowych eliminacjach turnieju w piłkę nożną" Z podwórka na stadion o puchar Tymbarku".
Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny dziewcząt i chłopców w kategorii U-12 (klasy IV i V). Pomimo walki i zostawionego serca na boisku nie udało się awansować do finały wojewódzkiego turnieju.
Wiemy jednak, że to początek naszej drogi w tego rodzaju turniejach, a nasz wysiłek przyniesie jeszcze mnóstwo sukcesów.
mgr Dominik Czyrny
Konkurs Ortograficzny Mistrz Ortografii 2024
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie ortograficznym Mistrz Ortografii 2024.
W kategorii uczniów klas 4 -6 miejsce zajęła Martyna Chmura z klasy szóstej, natomiast miejsce Luiza Brzyska z klasy czwartej.
Gratulujemy zwycięzcom tak wspaniałych wyników i życzymy dalszych sukcesów.
mgr Halina Majkut
Kolejne działania projektowe Erasmus+ w naszej szkole
W minionym tygodniu odbyły się dwie mobilności w ramach realizacji naszych projektów międzynarodowych.
Pierwsza z nich to rozpoczęcie mobilności długoterminowej. Tym razem to Fabian Majkut i Bartosz Majkut, uczniowie klasy 7a z naszej szkoły, wyruszyli na miesięczną przygodę do Katalonii, północno-wschodniej Hiszpanii, do naszej zaprzyjaźnionej szkoły w Batei w ramach programu Erasmus+. Podczas swojego pobytu będą mieli okazję pogłębić swoją wiedzę językową oraz poznać nową kulturę i zwyczaje.
Uczniowie już od pierwszych dni swojego pobytu w Batei aktywnie uczestniczyli w różnorodnych wydarzeniach.
Wspólnie z klasą udali się do Tarragony, gdzie szkoła @Institut Mare de Deu del Portal Batea odbierała nagrodę w wysokości €1300 za najlepszy projekt ekologiczny "Sunbatts" Już następnego dnia brali udział w kiermaszu zorganizowanym z okazji święta Sant Jordi - popularnego wydarzenia, które łączy Światowy Dzień Książki i święto zakochanych. To wspaniała okazja dla chłopców, by poznać lokalną kulturę i tradycje z pierwszej ręki. Życzymy im owocnej nauki za granicą i dalszych niezapomnianych doświadczeń!
Druga mobilność to wizyta przygotowawcza w austriackim Ebenfurcie Mittelschule Ebenfurth w ramach realizacji projektu “Eins, zwei, drei,los! - nauka kodowania poprzez niemiecki! Wielojęzyczność kluczem do sukcesu!”. To spotkanie koordynatorów projektu z trzech szkół (Polska, Austria, Niemcy) miało na celu omówienie założeń projektu, zaplanowanie szczegółów mobilności oraz podpisanie umów partnerskich między szkołami.
Pierwsza mobilność z udziałem uczniów będzie miała miejsce we Frankfurcie nam Menem w listopadzie 2024 roku i będzie miała na celu naukę podstaw robotyki poprzez język niemiecki. Druga mobilność odbędzie się w styczniu 2025 r. w austriackim Ebenfurcie, znajdującem się 20 km od Wiednia. Jest to szkoła współpracująca z instytutem robotycznym, z którym realizowaliśmy już działania w ramach innych projektów. Zakończeniem działań projektowych będzie udział wszystkich trzech szkół w konkursie GGRobot 2025.
Projekt ten jest pierwszym tego typu działaniem naszej szkoły w ramach Akcji 2: Partnerstwa na małą skalę (KA210). Wyzwanie jest tym trudniejsze, że obie nasze szkoły partnerskie dopiero rozpoczynają swoją przygodę w międzynarodowych projektach Erasmus+.
Cieszymy się bardzo, że udało się nam znaleźć niemieckojęzycznych partnerów, którzy doskonale wpisują się w założenia projektowe.
Nauka języka niemieckeigo odgrywa dużą rolę w naszej szkole, ponieważ jako jedna z nielicznych szkół prowadzimy naukę tego języka w klasach I-III oraz przygotowujemy uczniów klas starszych do certyfikatów Goethe Instytut. Projekt ten jest uzupełnieniem realizowanej przez nas Akredytacji Erasmus+, gdzie jednym z kluczowych celów jest wielojęzyczność.
Zespół projektowy
15
Sukces naszych uczennic w konkursie z języka polskiego ph."Z polszczyzną za pan brat"
Już po raz kolejny, tym razem, uczennice ZS im.prof.F. Leji w Grodzisku Górnym wzięły udział w konkursie z języka polskiego ph."Z polszczyzną za pan brat" organizowanego przez ZSL w Leżajsku, do którego zjechali uczniowie z całego powiatu leżajskiego.Konkurs obejmował szeroki zakres zdobytej wiedzy i umiejętności z języka polskiego,a skierowany był przede wszystkim do uczniów klas ósmych. Było to niezwykle wyzwanie dla naszych reprezentantek, które obecnie uczą się w klasie VII.
Wyróżnieniem nagrodzona została Julia Obajtek z klasy VIIa.
Natomiast miejsce w powiecie zajęła Weronika Brzyska z klasy VIIb.
Serdecznie gratulujemy naszym dziewczynom, życzymy wielu sukcesów na każdej płaszczyźnie ,a na całe podium czekamy za rok.Trzymam za słowo
mgr Danuta Sigda