• Czym jest Deutsch Plus

Zespół Szkół im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym jako jedna z 35 placówek w Polsce dołączył w roku 2022 do realizacji projektu „Deutsch Plus” – inicjatywy wspierającej szkoły w działaniach na rzecz języka niemieckiego.  Inicjatorem przedsięwzięcia jest Goethe-Institut w Warszawie . Celem projektu jest wzbudzenie większego zainteresowania językiem niemieckim i kulturą Niemiec oraz stworzenie prestiżowej sieci dwustu szkół wspierających nauczanie języka niemieckiego jako języka obcego. W projekcie Deutsch Plus przewidziane zostały różnorodne działania zarówno dla uczniów jak i nauczycieli: udział w ogólnopolskich konkursach i projektach z atrakcyjnymi nagrodami, kontakt z młodzieżą niemieckojęzyczną czy też rozwijanie kompetencji nauczycieli z zrzeszonych szkół.  Dzięki temu będziemy mogli gościć młode osoby z Niemiec w celu kontaktu z żywym językiem oraz brać udział w wielu inicjatywach jak np. udział w projektach na temat muzyki, gotowania czy ochrony środowiska, uzyskać dostęp do bezpłatnych lekcji oraz otrzymać  zniżki przy przystąpieniu do egzaminów Goethe-Institut. Projekt Deutsch Plus jest objęty patronatem Ambasady Niemiec w Warszawie. Koordynatorem projektu w szkole jest nauczycielka języka niemieckiego  p. Małgorzata Bieńkowska. Po podpisaniu umowy szkoła została wyróżniona plakietką Deutsch Plus, którą już niedługo będzie można oglądać na terenie naszej szkoły . Jednym z głównych warunków członkostwa w tej prestiżowej sieci szkół jest  zwiększona liczba godzin języka niemieckiego. Udało się to osiągnąć w naszej szkole dzięki realizacji Akredytacji Erasmus +, której głównym celem jest różnorodność językowa. Od września 2021 uczniowie klasy pierwszej uczą się języka niemieckiego. Dlatego też projekt ten jest doskonałym uzupełnieniem działań naszej szkoły na rzecz szeroko rozumianej wielojęzyczności.