• POWER pt.”Wyrównywanie szans społecznych w oparciu o naukę języków obcych i robotykę” (2019-2021)

Projekt "Wyrównywanie szans społecznych w oparciu o naukę języków obcych  i robotykę" realizowany przez Zespół Szkół im prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym przy udziale szkoły partnerskiej z Hiszpanii miał na celu podniesienie kluczowych kompetencji uczestników projektu. Pierwotnie projekt miał być realizowany w dniach 1 września 2019 do 31 sierpnia 2020, jednak przez obostrzenia związane z pandemią Covid-19 w połowie realizacji projektu został on przedłużony do 31 grudnia 2021 roku. Wymagało to zmiany grupy 10 uczniów, ponownej rekrutacji, ponownego przeprowadzenia zajęć przygotowawczych oraz zmiany terminu zagranicznej mobilności. Nie zmieniła się jednak koncepcja realizacji projektu. Był on efektem zwiększającego się zapotrzebowania na wiedzę z zakresu informatyki, robotyki oraz języków obcych, a dokładnie angielskiego i niemieckiego. Celem projektu było wyrównanie szans dostępu do nowoczesnych form edukacji na terenie wiejskim na jakim znajduje się nasza szkoła. Uczestnikami projektu były dwie grupy po 10 uczniów oraz 3 nauczycieli. Połowę uczestników stanowili uczniowie, którzy w procesie rekrutacji zostali zakwalifikowani jako osoby z szeroko pojętymi problemami społecznymi. Uczestniczyli oni w zajęciach przygotowawczych z języka angielskiego, języka niemieckiego oraz informatyki powiązanej z robotyką. Dzięki zajęciom przygotowawczym chcieliśmy także urozmaicić formy spędzania czasu wolnego uczniów naszej szkoły. Tak jak zakładaliśmy podczas aplikacji ido projektu informatyka i robotyka stała się kluczowymi przedmiotami, jakie konieczne są do opanowania w ówczesnym świecie. Są to także przedmioty lubiane przez uczniów, a formy ich nauki są przyjazna zarówno dla uczniów jak i nauczycieli. Dzięki odpowiednio dobranej metodologii podczas realizacji projektu, jak aktywne uczestnictwo, wzorowanie się i powielanie dobrych praktyk, twórcze myślenie czy wykorzystanie nowoczesnych technologii, również wykorzystywanych podczas nauki zdalnej przekazywanie wiedzy oraz cały proces nauki był dużo ciekawszy w porównaniu do tradycyjnej nauki. Pomogło to również osiągnąć założone rezultaty. Widoczny jest znaczny wzrost zainteresowania dziedziną robotyki oraz informatyki. Dzięki wykorzystaniu w zajęciach przygotowawczych drukarek 3d widzimy także wzrost zainteresowania dziedzinami związanym z projektowaniem i wydrukiem 3D. Zauważalny jest także wzrost kompetencji językowych z nauczanych podczas zajęć przygotowawczych języków niemieckiego oraz angielskiego. Przekłada się to również na wyniki egzaminów zewnętrznych, które są wyższe niż średnie uzyskiwane na terenie gminy, powiatu czy województwa. W zakresie wielojęzyczności zauważyliśmy także wzrost zainteresowania językiem niemieckim. Zwiększyła się ilość uczniów zainteresowanych zdawaniem międzynarodowych certyfikatów z tego języka. Dzięki realizowanemu projektowi POWER nawiązaliśmy wykraczające poza ramy projektu kontakty międzynarodowe, które doprowadziły do realizacji kolejnych projektów. Rezultatem jest także nawiązanie kontaktów między uczniami. Utrzymują Oni ciągły kontakt, czego efektem jest wysłanie dwóch uczniów do tej szkoły na długoterminową mobilność realizowaną w ramach akredytacji. Uczniowie poznali także nowoczesne metody nauczania języków obcych. Podczas zajęć przygotowawczych uczestniczyli w lekcjach prowadzonych metodą CLIL i Callan. W kontekście informatyki i robotyki zwiększyła się także ilość uczestników międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów z tych dziedzin. Bardzo znacząco wzrosło także zainteresowanie wszelkimi międzynarodowymi aktywnościami. Zauważyliśmy znaczny wzrost liczby uczniów aplikujących do projektów międzynarodowych niezależnie od krajów partnerskich.